Haber

16 kabine üyesi milletvekili oldu

14 Mayıs Pazar günü yapılan 28. Milletvekili Genel Seçimi’nde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 16 üyesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) üye olmaya hak kazandı.

28. yasama döneminde milletvekili olarak görev yapacak Kabine üyeleri ve bu üyelerin seçildiği bölgeler şöyle:

– Başkan Yardımcısı Fuat Oktay / Ankara 3. Bölge

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu / İstanbul 2. Bölge

– Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer / Ordu

– Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar / Kayseri

– Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank / Bursa 2. Bölge

– Adalet Bakanı Bekir Bozdağ / Şanlıurfa

– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık / Osmaniye

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım / Ankara 2. Bölge

– Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum / İstanbul 1. Bölge

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu / Antalya

– Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez / Eskişehir

– Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu / İzmir 1. Bölge

– Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati / Mersin

– Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci / Kahramanmaraş

– Ticaret Bakanı Mehmet Muş / Samsun

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu / Trabzon

Ayrıca daha önce bakan olarak görev yapan Abdülhamit Gül Gaziantep’ten, Faruk Çelik ise Artvin’den seçildi.

10 genel başkan yardımcısı seçildi

Kesin olmayan sonuçlara göre on siyasi partinin genel başkanı TBMM’ye girmeyi başardı.

Cumhur İttifakı’nın ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Osmaniye’den yeniden Meclis’e girmeye hak kazandı.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AKP listesinden TBMM İstanbul 3. Bölge 4. sıradan seçildi. Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Aksakal, AKP listesinden yeniden İstanbul 2. Bölge 4. sıradan seçildi.

Bu ittifakta yer alan ve kendi listesiyle seçime giren Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, İstanbul 2. Bölge’de 1. sıradan Meclis’e seçildi.

Yeşil Sol Parti (YSP) Eş Genel Başkanları İzmir 2. Bölge’den İbrahim Akın, İstanbul 1. Bölge’den Çiğdem Kılıçgün Uçar seçildi.

YSP listesinden seçilen HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar Şanlıurfa’dan, Pervin Buldan Van’dan Meclis’e girdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Erzincan’a ilk aday olan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül milletvekili seçildi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, İstanbul 3. Bölge’den seçilerek ikinci kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye hak kazandı.

Altı Tablo’yu oluşturan partilerin genel başkanları milletvekili adayı olmadıkları için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alamayacaklar.

Mustafa Destici ve Ümit Özdağ seçilemedi

Cumhur İttifakı ortağı olan ve kendi listesiyle seçime giren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul 1. Bölge’de 1. sıradan girdiği seçimi kazanamadı. . Gaziantep’in ilk olağan milletvekili adayı olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da TBMM’ye seçilemeyen bir diğer lider oldu.

DW / ET,TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
betciobetcio
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort